Ako postupovať ak sa Vám rozbije sklo
Doporučený postup:
- zistiť, či je vozidlo havarijne poistené, alebo či má poistené čelné sklo
- zistiť presný typ vozidla, rok výroby a typ skla (farba, vyhrievanie, dažďový senzor, anténa)
možno nebude stačiť technický preukaz vozidla, preto je vhodné byť počas objednávky pri aute
- kontaktovať overený servis, ktorý Vám dokáže poradiť s výberom skla, prípadne s poisťovňou
- nekupujte sklo na mieste, kde Vám ho nedokážu namontovať - predídete problémom so zárukou
- pri kontakte so servisom sa informujte na termín dodania a na poskytovanú záruku
Najčastejšie kladené otázky:
Ako zistím farbu skla?
Niektoré vozidlá sa vyrábajú s viacerými farebnými možnosťami. Najjednoduchší spôsob, ako zistiť farbu skla, je stiahnuť vodičove okno vo dverách do polovice a dať zaň biely kancelársky papier. Plocha papiera, ktorú prekrýva sklo, sa sfarbí odtieňom farby skla. Viete ju ihneď porovnať s nezakrytou časťou papiera, ktorá zostanie biela.
Aký je rozdiel medzi značkovými a neznačkovými sklami?
Výrobcovia, ktorí dodávajú sklá do prvovýroby - do nových vozidiel, musia svoje výrobky zložito testovať, aby splnili podmienky výrobcu. Výraznou mierou sa podieľajú na vývoji autoskiel do nových automobilov. Vyvíjajú nové technológie súvisiace s autosklami. Tieto okolnosti zaručujú vysokú kvalitu a tvarovú presnosť produktov. Na druhej strane sa premietajú do ceny produktov. Neznačkové autosklá im konkurujú iba cenou. Rozdiel v cene sa pohybuje od 5 po 40 %.
Potrebujem originálne sklo?
Sklo s logom výrobcu automobilov sa označuje aj ako originálny diel. Dôležitejší je názov výrobcu skla, ktorý je uvedený na každom skle. Rozdiel v cene skla od toho istého výrobcu s logom automobilky a bez loga sa pohybuje v rozpätí 20 až 80%. Pritom obe sklá mohli vzniknúť na tej istej výrobnej linke, len na jedno nebolo vytlačené logo automobilky, prípadne bolo dodatočne odstránené.